NEDJELJNA MISAO 4. KG C

Današnje evanđelje prikazuje Isusa u ulozi proroka. Suočava se s ljudima koji ne vjeruju u ono što on kaže. Možda su pomalo i neprijateljski nastrojeni, ali Isus neće omekšati svoju poruku, niti odustati od nje. Evanđeoska poruka je jasna. Poput Jeremije, koji je trebao napraviti ono što je mislio da je u pravu, i poput Isusa, koji je morao učiniti ono što je vjerovao da je u pravo, bit će vremena i u našim životima kada ćemo morati ustati i činiti ono što znamo da je ispravno.

Prošle nedjelje smo ostali s osjećajem Isusova uspjeha: sve oči su bile uprte u njega! Danas, međutim, sve čine da ga rukama gurnu i strmoglave niz padinu.

Suočeni smo danas s izazovom sekulariziranog društvu, kršteni koji žive kao da i nisu, nesposobnosti ili nespremnosti obitelji da prenosi vjeru, individualistička svijest o svemu što se događa, moralni relativizma ….   Isus nas je davno upozorio: Bit ćete progonjeni, zbog mene“

Crkva, iako to boli, kad je gurnuta niz padinu od raznih medija, filozofija ili ideologija, bliža je Isusa Učitelju. Da, on je bio prezren i nepriznat među svojima. Zašto očekivati da će Crkvi danas biti drugačija? Što naše društvo očekuje od Crkve? Da kaže “da” svemu što pojedine udruge građana traže? Da misli i djeluje kao svijet, a ne kao Boga? Da izda duh svoga utemeljitelja?

Po krštenju i potvrdi, svatko od nas je pozvan biti prorok u našem modernom svijetu- govoriti i nositi svjedočanstvo Božje ljubavi i Božje riječi.

Naše ruke su samo ruke koje  Bog ima za pomoć potrebitima i danas.

Naše oči su samo oči koje Bog ima  da obasja problematični svijet.

Naša srca su samo srca koja Bog mora pokazati svijetu kako živjeti i voljeti.

ML