NEDJELJNA MISAO 5. KG

Isus, nas ohrabruje svojom Riječi i poziva da idemo na more. Mi nemamo pravo na obeshrabrenje i pesimizam. Je li nam se čini da naši napori ne donose plodova koliko smo mi željeli i očekivali? Da i nema zvanja koliko je bilo nekada prije? Da nikada kao danas, Crkva nije ima toliko puno načina na raspolaganju (financijske, materijalne, tehničke …) i da nikada kao danas ne susrećemo toliko puno teškoća za sijati ili ribariti? Gospodin, unatoč tome, i dalje se nada. S nama je u našoj čovječnosti i čuva nas govoreći: Izvezi na pučinu! Ja sam s vama!

Možemo mi sumnjati u naše sposobnosti i mogućnosti, što vjerojatno i sumnjamo, ali nikada ne smijemo sumnjati u ono što Isus obećava: “Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta.” Ovo je, između ostalog, uvjerljiv razlog da nastavimo biti budni, spremni. Da nastavimo veslati na ovoj velikoj i mnogobrojnoj barci koja je Crkva. Da nastavimo veslati s našim vrlinama i grijesima, oholosti i poniznosti, snagom i slabosti, uspjehom i neuspjehom, dobrim vremenima i gorkim noćima. Bog nas voli ovakve kakvi jesmo: od krvi i mesa. Hoćemo li pokušati? Izvezi na pučinu! Vrijedi pokušati! Iako smo ponekad, poput Petra, previše ljudi, nedostojni grešnici … i nevrijedni ljubavi koju Bog ima prema nama. Božje milosrđe traži da nastavimo plovidbu na moru.

Petar, shvativši što se dogodilo, osjeća se grješnikom. Nije li se  Petar pitao; kako Gospodin može hodati sa mnom? Tko sam ja da plovi sa mnom u istom brodu? Kako, ovaj koji ništa pretvara u izobilje, se spušta na tu razinu da tu bude, ​​radi i gubi vrijeme sa mnom? Spontano, ovaj ribar je ispustio svoju iskrenu osobnu molitvu i priznanje iz duboke poniznosti: “Odlazi od mene, Gospodine, ja sam grešnik”.

Pred Isusovim božanstvom, bilo je razotkriveno Petrovo čovještvo. Preispituje noć, iscrpljujuću i bezuspješnu, i sada uz Isusovu prisutnost, začuđen razmišlja da je sve to veliko čudo. Što se to dogodilo? Petar je ostao zaslijepljen Isusovom svetosti. Bilo je sada jasno: njihova umorna tijela, prazne mreže i sramota na njihovim licima … podsjećala su Petra da Isus čini ono što i obećava.

Mi nemamo pravo na obeshrabrenje i pesimizam.

Kako divan primjer, ovih Isusovi riječi, donosi i nas ohrabruje Bl. Alojzije Stepinac.