Krizmanici

Bliža priprava za sakrament potvrde održava se učenicima drugog razreda srednje škole. Najpoznatiji sinonim ovome sakramentu je sakrament kršćanske zrelosti. Kao takav, potiče mlade vjernike na aktivno življenje kršćanske vjere i na konačno i potpuno ucjepljivanje u kršćansku i župnu zajednicu. Katolici vjeruju kako je od početaka Crkve taj sakrament bio glavni promotor svetosti života jednog kršćanina. _I9A4031Na mladog vjernika spušta se Duh Sveti i daje vrijednost i smisao svim njegovim zemaljskim djelima. Kažemo da jedan kršćanin u sakramentu potvrde prima Duha Svetoga u cjelosti. Taj isti Duh otvara mladima oči kako bi još bolje spoznalo što je dobro, a što zlo, prepoznali svoje vrline, ali i nedostatke, ostvarili još intimniji odnos sa svojim Bogom i priznali vlastitu grešnost, imajući u vidu Božji plan za sebe. Prema tome, krizmanik uči i o sakramentu ispovijedi na takav način da ruši predrasude o ispovijedi kao nekakvoj intimnoj parnici koju mora voditi sam sa sobom, sa svećenikom i sa Bogom, te pristupa Bogu kao Ocu i prijatelju koji ga ljubi i oprašta uz jedan jedini uvjet – da spozna sebe i Božji plan o čovjeku.

Sakrament potvrde obično se prima kroz Uskrsno vrijeme, a vjeronauk se održava četvrtkom u 20:00. Vodi ga o. Jozo Čirko.